"Biały orzeł spogląda z góry,
tu morze tam jeziora a tu są góry,
my swoją Reńską Wieś mamy ,
ale całą Polskę kochamy".
Miesiąc listopad to doskonały moment na przybliżenie dzieciom treści narodowych, patriotycznych, kształtowanie wśród nich uczucia miłości i przywiązania do własnego kraju. W grupie Krasnoludków także nie zabrakło zajęć o takiej tematyce. Symbole narodowe, jak godło, czy flaga i kolory biało-czerwone dominowały w przedszkolnej sali. Maluchy uczyły się wierszy i piosenek o swojej ojczyźnie. Wykonywane prace plastyczne również obejmowały tematykę związaną z Polską i symbolami narodowymi. Niezwykle ważne jest, by od najwcześniejszych lat budować poczucie dumy, że jesteśmy Polakami i wszystko, co polskie jest dla nas ważne i bliskie. Dużą atrakcją były w minionym tygodniu zabawy na dywanie interaktywnym i na macie wodnej. Brawa dla naszych małych patriotów!
Aby uczcić pamięć o wielkim Polaku, świętym Janie Pawle II, w październiku uczniowie klas 5-8 mieli możliwość wystartować w maratonie… wiedzy o Janie Pawle II. Do konkursu szkolnego, który przebiegał w czterech etapach, przystąpiło 14 uczniów. Do końca dotarli tylko ci najwytrwalsi – ośmioro uczniów: Hałabała Krzysztof, Jagła Karolina, Klajnowska Marta, Krausel Emilia, Królewicz Emilia, Manek Julia, Mucha Karolina i Wieczorek Zuzanna. Pierwsze miejsce zdobyła Karolina Jagła z klasy V. Wszystkim gratuluję wiedzy i wytrwałości. Również młodsi uczniowie mieli szansę uczcić Ojca Świętego, a uczynili to w sposób plastyczny.
Nasze przedszkolaki w tym roku reprezentują cały Zespół Szkolno- Przedszkolny w akcji „Szkoła do hymnu“. Wspólnie z Panią Dyrektor o godz. 11.11 dzieci odświętnie ubrane odśpiewały "Mazurek Dąbrowskiego" łącząc się z innymi placówkami w całej Polsce. Tego dnia Panie przypomniały dzieciom jak ważne jest Święto Niepodległości i co ono oznacza dla każdego Polaka.
10 listopada o godz. 11.11 Biedronki z Paniami uczciły hymnem kolejną rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ubrane na biało i czerwono - w barwy narodowe. Oprócz wspólnego odśpiewania hymnu dzieci usłyszały historię o Orle Białym, a także wzięły udział w Pokazie Mody Patriotycznej. Bardzo dziękujemy rodzicom za kreatywność i zaangażowanie:) Przygotowując się do Święta Niepodległości dzieci nauczyły się wierszy tematycznych i piosenek patriotycznych.
11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego co roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe – Święto Niepodległości. W naszym przedszkolu również i w tym roku obchodziliśmy kolejną Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji najstarsza grupa przedszkolna uroczyście świętowała ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju.
6 listopada nasze starszaki wzięły udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej akcji było zwrócenie uwagi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, związanych z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W ramach tej akcji odwiedziliśmy cmentarz w Reńskiej Wsi, gdzie oddaliśmy hołd i zapaliliśmy znicze dla zmarłych nauczycieli i pracowników naszego przedszkola.
5 listopada obchodzimy Światowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji Panie postanowiły zrobić dzieciom niespodziankę. Rano każdy przedszkolak opowiedział o tym, którą bajkę lubi najbardziej i jaki bohater jest dziecku bardzo bliski. Następnie rozpoczęła się zabawa. Dzieci odgadywały imiona postaci z bajek, brały udział w teatrzyku zainicjowanym przez Panie, zamieniły się w kopciuszka gdzie zasłoniętymi oczami musiały oddzielać fasolkę od klocków, a także tańczyły, bawiły się i śpiewały. Na koniec Panie zaprosiły dzieci do " kina", gdzie w z popcornem w rękach mogły oglądać zmagania swoich ulubionych bajowych postaci. To był dzień pełen wrażeń i na pewno na długo zostanie w pamięci dzieci.
Zgodnie z decyzją MEN z dnia 4.11.2020r. od poniedziałku 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Tym samym do 29 listopada 2020r. przedłuża się również zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV- VIII szkoły podstawowej.
PRZEDSZKOLE FUNKCJONUJE BEZ ZMIAN.
Oznacza to, że uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej od dnia 9.11.2020r do 29.11.2020r. będą uczyć się wyłącznie w trybie zdalnym.
Pozdrawiam Jadwiga Matuszewska
Nasza szkoła przystąpiła do akcji MEN "Szkoła do hymnu" i odśpiewanie " Mazurka Dąbrowskiego" 11 listopada o godzinie 11:11. W tym roku ze względu na ograniczenia wynikające ze stanem epidemii śpiewanie odbędzie się w klasie lub grupach za pomocą komunikatorów i zaśpiewanie hymnu on-line. W ten sposób zachęcamy całą społeczność szkolną do wspólnego świętowania ważnej dla Polaków rocznicy.
Pozdrawiam Jadwiga Matuszewska
Jak co roku Nasze przedszkole współpracuje aktywnie z środowiskiem lokalnym. W tym roku w związku z obostrzeniami związanymi z panującym Koronawirusem Przegląd Piosenki Jesiennej organizowany przez GOK w Reńskiej Wsi odbył się w formie on- Line. Zadaniem wychowawców grup było nagranie piosenki, na którą publiczność mogła zagłosować. Nasze Biedronki zaprezentowały piosenkę pt. „Ruda Wiewiórka”. Mali artyści spisali się na medal.
21 października grupa Kotków obchodziła Dzień Bez Skarpetek. O tym, jak zdrowe jest chodzenie boso wiemy nie od dzisiaj, hartuje nasz organizm, rozwija uwagę i wrażliwość dotykową, relaksuje. To święto, które ma zwrócić uwagę społeczeństwa na to, by dbać o stopy. Ten dzień rozpoczęliśmy od zabaw rytmicznych: chodzenia na palcach, maszerowania. Największą jednak atrakcją była dla nas ścieżka sensoryczna. Zajęcia tego typu to nic innego jak tworzenie okazji do zdobywania nowych doświadczeń w obserwowaniu, eksperymentowaniu, odkrywaniu świata i tego co nas otacza. Przy tym pracujemy na zmysłach, ćwiczymy koordynację ruchową i percepcję dotykową czyli to co lubimy najbardziej.
W ramach akcji „Szkoła pamięta”, dnia 28 października 2020 r., wolontariuszki pod opieką pani S. Górskiej wybrały się na parafialny cmentarz, aby uporządkować niektóre groby byłych pracowników szkoły w Reńskiej Wsi. Oczywiście nie przeszły obojętnie obok innych zaniedbanych grobów. Na koniec zapaliły znicze na grobach i odmówiły modlitwę za zmarłych. Także w ramach tej akcji wolontariusze pomagali w uporządkowaniu cmentarza żydowskiego w Dębowej. Ogólnie celem akcji „Szkoła pamięta” jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, związanych szczególnie z historią danego miejsca. Wielkie dzięki za poświęcony czas i ogromną pomoc.
Im więcej prezentujemy dzieciom ciekawych zjawisk do odkrycia, zabaw czy przykładów nowych eksperymentów ,tym większy posiadają głód nowych doświadczeń i pomysłów. Pragną coraz więcej doświadczać i dogłębniej poznawać. Chcą badać nowe zjawiska całym sobą ,całym swoim umysłem, ciałem i wszystkimi zmysłami…...Na dodatek nigdy nie mają dosyć- takie są właśnie małe Krasnoludki.
24 października 2020r wolontariusze „Anioły z Reńskiej Szkoły” wzięli udział w pracach porządkowych na żydowskim cmentarzu znajdującym się w Dębowej. Przy okazji czyszczenia nagrobków uczniowie usłyszeli historię tegoż cmentarza oraz Żydów mieszkających w Koźlu. Żywą lekcję historii przygotował wójt gminy, pan Tomasz Kandziora.
Serce na klamerce, to akcja zbiórki karmy dla przytuliska w Dębowej. Mimo trudnej sytuacji ostatnich miesięcy, uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nie zapomnieli o swych małych, czworonożnych przyjaciołach: kotkach, pieskach, koniach i kozie. Od połowy września do połowy października zbierali karmę, która została odwieziona do przytuliska. I tym razem uczniowie spisali się na medal. Serdeczne dziękiJ
Stowarzyszenie „Euro- Country” zaprasza do udziału w konkursie plastycznym
„Fauna i flora terenu Euro- Country”
Konkurs skierowany dla młodzieży szkół podstawowych klas: IV- VIII, polega na namalowaniu zasobów przyrodniczych fauny i flory z terenu „Euro- Country”
(tj. gmina Bierawa, Cisek, Pawłowiczki, Polska Cerekiew oraz Reńska Wieś) oraz efektów działalności człowieka na środowisko.
Prace w wersji papierowej należy przesłać w terminie od 15.10.2020 do 15. 11.2020 na adres biura stowarzyszenia.
Serdecznie zapraszamy!!
Środę 21 października w naszym przedszkolu było przesmacznie, a przede wszystkim zdrowo! Dzieci z grupy Biedronki na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Wcześniej przyniosły z domów różne świeże owoce. Były jabłka, gruszki, banany, śliwki, mandarynki, winogrona jak również arbuz oraz malinki. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Dokładnie umyliśmy rączki, potem ubraliśmy fartuszki, w których wyglądaliśmy jak prawdziwe kuchciki, a następnie posegregowaliśmy umyte wcześniej przez panią owoce. Każdy dostał tackę, nożyk i tak przystąpiliśmy do krojenia. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka udała się, wyszła wspaniale!
Chociaż za oknem pogoda nie zachęca do spacerów w sali Krasnoludków nie ma miejsca na nudę. Zajęcia i zabawy z kolegami pozwalają na integrację i edukację na każdej płaszczyźnie rozwoju. Nowy zakup kuchni zabawkowej pozwala dzieciom na różnorodne zabawy kulinarne nie tylko dla dziewczynek.W tym tygodniu mali artyści brali udział w Festiwalu Piosenki Jesiennej. Występ wspaniały i maluchy wraz z rodzicami zachwycone.
Minister edukacji narodowej zachęca szkoły i placówki oświatowe do udziału w akcji „Szkoła pamięta”. Celem inicjatywy MEN jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne dla uczniów postaci oraz wydarzenia. Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań" - napisał minister edukacji w specjalnym liście do dyrektorów szkół.
16 października „Biedronki” obchodziły światowy Dzień Chleba. Celem zajęcia było poznanie kolejnych etapów jego powstawania, począwszy od siewu zboża poprzez zbiory i wypiek w piekarni. Inauguracją całego zajęcia był własnoręczny wypiek chleba w przedszkolu. Starannie połączyliśmy wszystkie składniki i z niecierpliwością czekaliśmy cztery godziny, by móc skosztować własnego wypieku. Świeży, chrupiący chleb z masłem smakował wszystkim tak bardzo, że dzieci prosiły o dokładki.
REGULAMIN KONKURSU NA LOGO Młodzieżowej Rady Gminy Reńska Wieś
![]() | Dzisiaj | 276 |
![]() | Wczoraj | 2137 |
![]() | Miesiąc | 5894 |
![]() | Wszyskie | 2906386 |